niedziela, 6 grudnia 2015

Świąteczne szaleństwo

Gorący okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia w pełni. Sprzątnie, zakupy, gotowanie. Prawdziwy obłęd. Jak przetrwać ten czas i nie oszaleć? Co zrobić, żeby czas przygotowań nie przyćmił magii i blasku samych Świąt?

Świąteczny plan działania

1. Zaplanuj pracę przed świętami.
Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze. Wybierz z listy wszystkich “muszę”, “trzeba”, “powinnam” i zamień to na “chcę” czy “warto”. Nie zmuszaj się, by sprostać wszystkim wymaganiom i oczekiwaniom.
Podzielcie się pracą ze wszystkimi domownikami. Niech przygotowania świąteczne będą okazją do wspólnego spędzenia czasu i współpracy.
Pracę zaczynaj od rzeczy najważniejszych, bez których nie wyobrażasz sobie Świąt. W planie nie może dla nich zabraknąć miejsca.
Racjonalnie zarządzaj czasem. Nie planuj pięciu spraw, których fizycznie nie jesteś w stanie załatwić jednocześnie.

2. Gdy nie wszystko lśni
Świąteczne porządki też mogą zestresować. A to znajdzie się jakiś pyłek na meblach, a to zawiodą lampki choinkowe. Utrzymanie idealnego porządku może być trudne zwłaszcza wtedy, kiedy w domu są małe dzieci.
Przepisy na uniknięcie nerwów w takiej sytuacji są dwa: wpajaj domownikom szacunek dla czyjejś pracy, a także... wyluzuj się. Nie staraj się robić wszystkiego perfekcyjnie. Nieumyte okno czy paproch na dywanie nie powinny popsuć świątecznej atmosfery!

3. Zakupowe szaleństwo
Nie odkładaj na ostatnią chwilę kupowania prezentów. Zrób szczegółową listę, przypisując pomysły prezentów do osób, które chcesz obdarować. Zaznaczaj na niej, co już udało się zakupić, a co jeszcze zostało do nabycia.
Natrafiając w sklepie na ciekawy upominek, nie wahaj się kupić go od razu – później możesz nie mieć czasu na ponowne odwiedziny sklepu.
Nie kupuj zbyt drogich prezentów. Boże Narodzenie to nie czas na robienie długów i zaciąganie kredytów. Większość osób na pewno ucieszy się ze skromnego upominku danego od serca niż z paczki z drogą i zobowiązującą zawartością.

4. Atmosfera
Nic tak nie psuje wspólnego spędzania czasu, jak napięta i nerwowa atmosfera. To tylko Święta… Nie traktuj tego jak egzaminu, od którego zależy Twoje życie, nawet jeśli w Święta odwiedzają nas goście na których chcesz zrobić wrażenie.

5. Dzieci
Dla dzieci święta to bajkowy czas, który jest doskonałą okazją do zabawy. Święta dają mnóstwo możliwości i pomysłów na zabawy, naukę czy rozrywkę. Twórzcie świąteczne ozdoby, bawcie się na dworze, odwiedźcie jakieś przyjemne miejsce. Wspólne wyjście nad rzekę i karmienie kaczek jest dla dzieci ogromną frajdą. Zorganizuj dzieciom czas, ale w taki sposób, by było to atrakcyjne dla nich.

6. Pomyśl o sobie
I na koniec, nie zapomnij, że szczęśliwi gospodarze to szczęśliwi goście. Pomyśl o sobie. Przejrzyj i odśwież garderobę, uzupełniając ją o stroje odpowiednie na tak świąteczną okazję. Zadbaj o fryzurę i paznokcie. Znajdź czas na dobrą kawę lub czekoladę.
A gdy już nadejdą Święta – ciesz się nimi wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Takie również są Święta
Są domy, gdzie w święta nie ma gości i radosnej atmosfery. Na stole są dwa talerze  – dla gospodarza i gościa, który nigdy nie zapuka. Dzieci, czekają na rodziców, którzy nie przyjdą. Ludzie, którzy być może kilka dni wcześniej stracili kogoś bliskiego. Święta mogą obfitować w takie uczucia jak samotność i pustka. Poczucie sztuczności, życia w kolorowym świecie najeżonym pięknymi obrazkami.
Święta to także ludzie, którzy pracują. Dbają o nasze zdrowie, życie, komfort. Dla nich Święta są normalnym dniem pracy, którego nie mogą spędzić w rodzinnym gronie.
Być może warto porozmawiać o tym z dzieckiem, aby było świadome tego, co jest naprawdę ważne.Czas Świąt Bożego Narodzenia i okres przygotowań jest dla mnie czasem rodzinnym. Wspólnie pieczemy ciasteczka, dekorujemy je, ubieramy choinkę i sprzątamy. Grudzień to zdecydowanie najpiękniejszy miesiąc w okresie jesienno-zimowym, a to się dzieje właśnie za sprawą Świąt. Doceniamy i celebrujemy te chwile spędzane razem.

Mam nadzieję, że moje sposoby przygotowań choć trochę uporządkują Wasze pomysły. Jeśli macie swoje sprawdzone metody na świąteczne przygotowania, podzielcie się nimi koniecznie. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi bardzo miło gdy zostawisz po sobie jakiś ślad. Jeśli spodobał Ci się mój blog zapraszam do obserwowania. Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :)