wtorek, 16 sierpnia 2016

Nieborów i ArkadiaDzisiaj chciałbym  pokazać świetne miejsce na krótki, jednodniowy wypad, mam na myśli pałac w Nieborowie oraz park w Arkadii. Oba miejsca znajdują się w połowie drogi między Warszawą i Łodzią, mniej więcej godzinę jazdy samochodem od każdego z tych miast.Nieborów to przede wszystkim zespół pałacowy z XVIII wieku, należący kiedyś do rodziny Radziwiłłów. W jego skład wchodzi okazały pałac, ogród, manufaktura majoliki oraz oranżeria. Od roku 1945 pałac pełni funkcję muzeum, a dziś jego bogate zbiory doskonale ilustrują jak wyglądało pałacowe życie 300 lat temu.Stara Oranżeria
Pałac w Nieborowie - widok od strony ogrodu.Ogród barokowy w stylu regularnym (francuskim) w Nieborowie zaprojektowany został w ostatniej dekadzie XVII w. prawdopodobnie przez Tylmana z Gameren i rozbudowany w 70. latach XVIII wieku przez Szymona Bogumiła Zuga. Dominują w nim rodzime gatunki drzew, ale najbardziej okazałe są dwa platany posadzone ok. roku 1770.


 Pierwszy Platan posadzony w Polsce.


 Salon Czerwony ma rokokowy wystrój, który nadał mu Michał Kazimierz Ogiński w latach 1766-1768. Tu można dostrzec meble francuskie z XVIII w., saską porcelanę oraz portrety, w tym portret Anny Orzelskiej, nieślubnej córki króla Augusta II i Henryki Renard.Buduar - to typowy neorokokowy wystrój wnętrza. Tu również mieszczą się meble angielskie z początku XIX w.

Będąc w Nieborowie koniecznie trzeba odwiedzić park znajdujący się w pobliskiej wiosce Arkadia. Na stosunkowo niedużej powierzchni parku znajdziemy całą masę interesujących zabytków.


Ogród filozoficzny to współczesna praca plastyczna zainspirowana Arkadią i obecnością w niej poezji. Jej autorka Anna Maria Bauer , stworzyła szczególny "tomik poetycki", pisząc kaligraficznie cytaty z szesnastu wybranych wierszy na belkach, które około 120 lat temu stanowiły więźbę dachową modrzewiowego dworku.Domek Gotycki zbudowany w latach 1795–1797.


Dom Murgrabiego powstał około 1795 roku.Łuk Kamienny powstał około 1784 roku według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Łuk odegrał ważną rolę w planie założenia ogrodowego w Arkadii, służył bowiem jako oprawa głównej osi widokowej ogrodu Heleny Radziwiłłowej. Ponadto stanowił ramę widokową dla Świątyni Diany od strony wschodniej.


Przybytek Arcykapłana - wzniesiony około 1783 roku w formie sztucznej ruiny.
 Świątynia Diany - wzniesiona w 1783 roku przez Szymona Bogumiła Zuga budowla o klasycznych proporcjach.


 Adwedukt został wzniesiony w 1784 roku nad kaskadą wodną. Wzorowany na architekturze wodociągów rzymskich.


Zarówno Nieborów jak i założenia ogrodowo-parkowe w Arkadii stanowią cenne zabytki dla regionu Mazowsza. Nieborów to przykład jednej z najwspanialszych siedzib magnackich w Polsce, Arkadia zaś, to jak nazwa wskazuje – kraina szczęścia i spokoju. Jeśli więc, znajdziemy chwilę, gorąco polecam ten zakątek Polski.


13 komentarzy:

 1. Ach, fajne miejsce. Byłam tam w 2004 roku i bardzo miło wspominam. Piękne zdjęcie i piękna Ty. Czerwoną bluzkę porywam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie byłam nigdy w tym rejonie Polski, cudowne miejsce :-) Wyglądasz pięknie w takich żywych kolorach :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. świetne miejsce - chętnie bym się tam wybrała
  pozdrawiam MARCELKA

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo ładnie Pani w czerwonym kolorze!:)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. W Nieborowie byłam jako dziecko. Przydałoby się powtórzyć wycieczkę. Bardzo fajna stylizacja.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fenomenalne miejsce! Szkoda że tak daleko ode mnie ;(

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam tego miejsca. A szkoda, bo zachwyca.
  Pieknie wygladasz. Bardzo ładny kolor czerwony.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie sie wpisujesz w te klimaty!

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne miejsca godne zwiedzenia, dziekuję za podpowiedż :))) Wyglądasz super!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne zdjęcia :*
  pozdrawiam
  Monika

  OdpowiedzUsuń
 11. cudowne miejsce, śliczne zdjęcia a ty to taki kwiatuszek wśród tej zieleni! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi bardzo miło gdy zostawisz po sobie jakiś ślad. Jeśli spodobał Ci się mój blog zapraszam do obserwowania. Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :)